Woda oszczędzana dzięki inteligentnej elektronice sanitarnej

Oszczędne baterie, toalety, pisuary i prysznice powoli pojawiają się w domowych i publicznych  gospodarstwach. Korzystanie z takiego sprzętu wiąże się z oszczędnościami finansowymi, nawet jeśli początkowa inwestycja jest nie co droższa.

Człowiek zużywa do 50% dziennego zapotrzebowania  wody, do mycia rąk, czyszczenia zębów lub prysznica. Ręce są następnie myte co najmniej 12 razy dziennie, z którego każde trwa co najmniej 10 sekund. Czteroosobowa rodzina zużywa 144 litry wody dziennie za pomocą konwencjonalnych baterii umywalkowych z mieszaczem, a energooszczędne baterie automatyczne zużywają do ośmiu razy mniej wody.

Bateria automatyczna ma także niewątpliwą zaletę, że nigdy nie zapomni zatrzymać wody. "Jest to szczególnie ważne, jeśli masz dzieci, które lubią wypuszczać wodę z kranu, co może mieć tragiczne konsekwencje" - mówi Radomír Ambrož, dyrektor wykonawczy SANELA. Jeśli chodzi o prysznic, zarówno kobiety, jak i mężczyźni biorą prysznic średnio raz dziennie, przez około 5 minut. Tak więc, jeśli każdy członek czteroosobowej rodziny będzie mógł brać prysznic raz dziennie, zużycie wody wyniesie 288 litrów przy użyciu klasycznych baterii prysznicowych. Dla porównania pod prysznicem z ekonomicznym automatycznym czujnikiem możemy zmniejszyć zużycie wody nawet trzykrotnie. Automatyczna bateria prysznicowa  jest również praktyczna, ponieważ prysznic zużywa znacznie mniej droższej ciepłej wody.

Znaczący udział w zużyciu wody ma również spłukiwanie toalety. Mężczyzna toaletę odwiedza średnio 7 razy dziennie. Zużycie wody zależy jednak również od rodzaju urządzenia spłukującego. "Zeszłoroczna sprzedaż wodooszczędnych zbiorników do wiszących toalet wzrosła o około 25%, a statystyki z ostatniego półrocza mówią o stale rosnącej tendencji" - mówi Radomír Ambrož

Zaprezentujemy dzienne zużycie wody, biorąc na przykład czteroosobową rodzinę, która wyposażona jest w jedną toaletę. Dzienne zużycie wody w pojedynczej toalecie wynosi 252 litry z klasycznym zbiornikiem, a kiedy zainwestuje się w toaletę z automatycznym czujnikiem, zużycie zmniejszy się o 140 litrów dziennie. Dla dalszego porównania, toaleta z klasycznym zbiornikiem zużywa 9 litrów wody na jedno spłukiwanie, toaleta z automatycznym czujnikiem, jest nawet trochę bardziej ekonomiczna niż toaleta z dwoma przyciskami, a zużywa średnio tylko 4 litry. W zależności od tego, czy włączy krótszy lub dłuższy czas spłukiwania. "Oszczędzanie wody przy inwestowaniu w taką toaletę jest więc bardziej niż zauważalne. Jeżeli zaczęli by Państwo używać spłukiwaczy pisuarowych w domu, w którym jest więcej mężczyzn, w których zużycie wody na jedno spłukanie to tylko litr, oszczędności byłyby jeszcze większe. Ponadto zniknie wieczny domowy problem podnoszenia deski toaletowej "- dodaje Radomír Ambrož.

Zużycie wody widoczne jest również w kuchni, gdzie większość wody służy do zmywania naczyń. Dlatego ogólnie zaleca się stosowanie zmywarki, która jest zauważalnie bardziej ekonomiczna, ponieważ na mycie naczyń pod bieżącą wodą w ciągu 10 minut zużywa się około 200 litrów wody. Jeśli jednak liczymy tylko na mycie rąk, branie prysznica i korzystanie z toalety, codzienna oszczędność wody wynosi co najmniej 447 litrów. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się zainwestować w automatyczną baterie umywalkowe, prysznice lub toalety, możesz zaoszczędzić od 1100 do 1300 złotych na każdym z tych urządzeń, uzyskując zwrot za dwa lata.